Rodzice

Matka

Maria Piłsudska

POWRÓT
Rodzina

Maria Piłsudska z Billewiczów przyszła na świat w 1842 w Adamowie pod Teneniami, w ówczesnej guberni kowieńskiej, jako jedno z trojga dzieci Antoniego Billewicza herbu Mogiła i Heleny z Michałowskich. Pochodziła z jednego z najznakomitszych rodów szlacheckich. W dzieciństwie przeszła w Berlinie operację biodra, przez co całe życie lekko utykała.

22 kwietnia 1863 roku w Teneniach poślubiła Józefa Wincentego Piłsudskiego, wnosząc w posagu majątek odziedziczony po swojej matce Helenie z Michałowskich. Mieli z mężem dwanaścioro dzieci. Maria wpajała im patriotyzm, uczyła je polskiej literatury i historii. Widziała w swoich synach, szczególnie w Józefie, bojowników o wolność Polski. Zmarła 1 września 1884 roku w Wilnie, a pochowana została w Sugintach. 1 czerwca 1935 roku jej zwłoki ekshumowano i złożono tymczasowo w kaplicy kościoła św. Teresy w Wilnie. Rok później, 12 maja, trumnę ze zwłokami uroczyście złożono w krypcie mauzoleum na Cmentarzu Na Rossie. Obok umieszczono kryształową urnę z sercem Józefa Piłsudskiego.

Fotografia Marii Piłsudskiej, matki Bronisława
Maria z Billewiczów Piłsudska. Fotografia z książki Wacława Sieroszewskiego „Świat w obrazach, Marszałek Józef Piłsudski” (Warszawa 1932) w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Portret Marii z Billewiczów Piłsudskiej ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Zobacz również
Ludwika, Teodora i Piotr

W Wilnie urodziła się też Ludwika. Miało to miejsce w ...

Józef Klemens

Rok młodszy od Bronisława Józef Klemens urodził się 5 grudnia ...

Helena i Zofia

Helena Maria przyszła na świat w Zułowie w 1864 roku ...

Jan i Kacper

Jan, młodszy od Marii o trzy lata, również przyszedł na ...