Muzealnictwo

Nowy York

POWRÓT
Działalność

Chciałbym odwiedzić instytut badawczy i muzea Smithsonian Institution, które w dużym zakresie prowadziły studia nad różnoplemieńcami na naszym Dalekim Wschodzie. Kilka lat temu kilka osób z tej instytucji zostało oddelegowanych na Daleki Wschód w celu przeprowadzenia badań i zebrania materiałów” pisał Bronisław w liście z 1 sierpnia 1906 roku do Komitetu Towarzystwa Badań Kraju Amurskiego. Nie wiadomo dokładnie, co robił w Nowym Jorku – pobyt w Ameryce, to jedna z białych plam w jego biografii, ale pewnym jest, że był tam na początku października.

Nowy York około 1900 roku.

Obecnie w National Museum of Natural History w Waszyngtonie, należącym do Smithsonian Institution, znajduje się 159 fotografii rdzennych ludów sachalińskich, wykonanych przez Piłsudskiego. Tajemnicą jest jaką drogą i w jakich okolicznościach tam trafiły, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że stało się to za pośrednictwem Franza Boasa, nazywanego ojcem antropologii amerykańskiej. Miano wtedy poradzić Piłsudskiemu, by przekazując zdjęcia nie pozbywał się negatywów i praw do ich wykorzystania.

Na podstawie:

Antoni Kuczyński, Bronisław Piłsudski (1866−1918) zesłaniec i badacz kultury ludów Dalekiego Wschodu, Niepodległość i Pamięć 22/2 (50), 7-93, 2015 

Kazuhiko Sawada, Opowieść o Bronisławie Piłsudskim. Polak nazwany Królem Ajnów, Sulejówek 2021

Zobacz również
Władywostok
Zdjęcie Bronisława Piłsudskiego

Tuż po pierwszym zetknięciu się z Ajnami Bronisław Piłsudski dzięki ...

Zakopane

Od 1908 roku Bronisław związany był z Zakopanem, gdzie rozpoczął ...

Polowanie na orły z ziemianki

Trzecia część szlaku wędrówki Bronisława Piłsudskiego w badaniach nad Ajnami.