Aktualności

Gloria Artis dla profesora Kazuhiko Sawady

POWRÓT
Aktualności

Jeden z czołowych badaczy życia i spuścizny Bronisława Piłsudskiego – profesor Kazuhiko Sawada – gościł w Polsce. Podczas wizyty został uhonorowany przyznanym już wcześniej Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dekoracji dokonał premier profesor Piotr Gliński.

Podczas ceremonii, która odbyła się 26 kwietnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wręczający medal powiedział m.in., że „Polskę i Japonię, mimo znacznego oddalenia geograficznego i kulturowego, łączy wiele, jak na przykład poszanowanie tradycji, obrona tożsamości kulturowej, waleczność i odwaga, stosunek do rodziny. Badania i działania popularyzatorskie profesora Kazuhiko Sawady dotyczące Bronisława Piłsudskiego wpisują się w długoletnie przeplatanie się związków polsko-japońskich w naszej historii”.

Wyróżniony wygłosił wykład pt. „Bronisław Piłsudski i kobiety w Japonii”. Podczas uroczystości nastąpiło również – zaległe z uwagi na pandemię – wręczenie XXIX Nagrody „Przeglądu Wschodniego”, przyznanej za biografię zatytułowaną „Opowieść o Bronisławie Piłsudskim. Polak nazwany Królem Ajnów”, opublikowaną pierwotnie w języku japońskim, a następnie przetłumaczoną na język polski przez Barbarę Słomkę i wydaną w Polsce w 2021 roku, nakładem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przy wsparciu Japan Foundation oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Fot. Alicja Firynowicz
Zobacz również
Orokowie – „płochliwi jak kruki”

Druga część szlaku wędrówki Bronisława Piłsudskiego w badaniach nad Ajnami.

Prace opublikowane pośmiertnie

Publikacje Bronisława Piłsudskiego na podstawie rękopisów: 1935. Na niedźwiedziem święcie ...

Orzeł i chryzantema

Dokumentalny film biograficzny o Bronisławie Piłsudskim zrealizowany głównie w Japonii.

Koperty i znaczki

Znaczki z Bronisławem Piłsudskim, Poczta Polska 2002, ze zbiorów Fundacji ...